Centrallås Skoda Superb -13

I detta forum skriver vi om Skoda Superb.
Morgan_S
Inlägg: 2
Blev medlem: 22 januari 2019, 21:52
Ort: Örnsköldsvik
Bilmodell: Skoda Superb
Kontakt:

Centrallås Skoda Superb -13

Inlägg av Morgan_S »

Hej! Vi har en Skoda Superb -13 diesel 140hk gått ca 15 000 mil.

Vi har fått problem med låsning av bilen samt stänga släcka ner radio och instrumenteringen.

Det förefaller sig som så att när vi slår av tändningen så är ju fortfarande radion och hastighetsmätare, varvräknare m.m samt positionslysena aktiva (lyser och radion spelar osv)
När man öppnar förardörren så ska/brukar ju allt detta stänga ner. Så är inte fallet längre.

För att kunna stänga ner så får vi låsa bilen på nyckeln. Då släcks all instrumentering och lamporna.

MEN då låser inte förardörren (alla andra dörrar plus bagagelucka låses) Förardörren går att öppna och stänga utan att det påverkar de andra dörrarna.
Den går att låsa manuellt med nyckeln.

Tidigare har vi haft in bilen på verkstad för att byta kabelstammen som går via förardörren, två ggr har kablaget nötts ut (väldigt dåligt om ni frågar mig) Sista bytet gjordes för mindre än ett år sedan och kablarna är fräscha ...än iaf.

Lämnade in bilen på verkstad tidigare i veckan, han konstaterade också att kabelstammen var riktig. Men hade fått felkoder som säger att centrallåset i förardörren är trasigt/urfunktion. Kostar 3500:- sedan tillkommer jobbet för att byta. (Väldigt bra verkstad så har fullt förtroende för honom.)

Min fråga/fundering: Är det någon här som upplevt likande eller har erfarenhet av att byta centrallåset i förardörren? Vad är det för del man ska byta, har googlat (förstås) och kan inte hitta något centrallås för ca 3500:- Så jag undrar vad det är för del jag ska köpa, sedan tänker jag att det borde gå att lista ut hur den ska bytas. Finns ju en hel del på youtube som visar på tips.

Vore roligt om någon hade lite tid att avvara på ett svar, om man ställts inför liknande problem;)


Väl mött! /Morgan
Silver_Bullet
Inlägg: 59
Blev medlem: 5 december 2021, 21:06
Bilmodell: Superb
Kontakt:

Re: Centrallås Skoda Superb -13

Inlägg av Silver_Bullet »

Kolla på kabelstammen som går från dörren,kablar brukar gå av där.
Skriv svar